נילי ברק ~ טיולים באמנות ואמנות הטיולים

מרצה לאמנות, לאדריכלות ולתרבות. יועצת טיולים למערב ולמזרח אירופה, לרוסיה, ולסין.סיציליה באביב - מסלול ל-8 ימים

מאת נילי ברק  ביום 
רביעי, 16 אפריל 2008 13:20  | 
טיולים - איטליה וסיציליה

סיציליה - גג רעפיםמסלול ל-8 ימים בסיציליה בשבוע איסטר הנוצרי העובר דרך קטניה, טאורמינה, הר אתנה, סירקוזה, נוטו, קלטג'רונה - עיר הקרמיקה, פייצה ארמרינה, וילה קאזאלה, אגריג'נטו - עמק המקדשים, אריצ'ה, טרפני, סגסטה, מונריאל, פלרמו, צ'יפלו וחזרה לקטניה.

סיציליה - למה כדאי לנסוע

סיציליה - אביבמי שאוהב חופים, שמש וסיאסטות, סיציליה מציעה מקומות מדהימים לנופש, למשל אריצ'ה. מי שאוהב טבע, סיציליה מציעה מסלולי הליכה בלועות פעילים של הרי געש, בהר אתנה, ובאיים האיוליים, למשל, סטרומבולי. מי שאוהב היסטוריה ואומנות סיציליה היא גן עדן של ארכיטקטורה קלאסית עתיקה מהתקופה של יוון ורומי, כנסיות מהתקופה הביזנטית עם פסיפסים מרהיבים וארכיטקטורה בארוקית. באופן כללי, האתרים התיירותיים מוזנחים. לא לצפות לסטנדרט אירופאי. מצד שני, סיציליה היא מדינה מרתקת בשל השילוב והתערובת בין אירופה למזרח התיכון.

מזג אוויר בסיציליה

סיציליה בחודש אפריל מומלצת לטיול שכן פריחת האביב בשיאה, אין עומס באתרים התיירותיים, כי לא מדובר בשיא העונה, ומזג האוויר הוא נעים וקריר ולא חם ובלתי נסבל כפי שהוא באוגוסט.

הנחות

בשבוע איסטר (שבוע שאחרי ערב איסטר הנוצרי-התאריך משתנה בכל שנה) תשלום הכניסות לאתרים הממשלתיים הוא חינם (עמק המקדשים, כנסיית מונריאל, וילה קאזאלה, סגסטה וכו) וזה חסך לנו עשרות יורו לאדם.

טיפים

רוב האתרים במסלול נמצאים על החוף. הכבישים המובילים אליהם הם כבישי חוף מדהימים ביופים. מומלץ לנסוע דרך הכבישי הפנורמה הירוקים במפה על מנת ליהנות גם מהנסיעה ברכב.

כדאי לקחת שיחון איטלקי כי רוב האוכלוסיה לא יודעת אנגלית (כמו באיטליה).

יום ראשון – נחיתה בקטניה וסיור בעיר

לאחר טיסה ארוכה לקטניה, הגענו למלון לקראת הערב והלכנו למרכז העיר. יש מגרש חנייה במרכז העיר ללא תשלום, אך מומלץ לתת טיפ לשומר בחנייה, כ-2-3 יורו על מנת שישימו עין על האוטו להגנה מפני פריצה או גניבה. הלכנו ברגל לקתדרלה של קטניה שנמצאת בכיכר המרכזית בסוף הרחוב הראשי של העיר. משם סיירנו וטיפסנו במדרחוב אשר בסיומו ניתן לראות את הר אתנה. ישבנו במסעדה ואכלנו קנולי, אוכל סיציליני מסורתי. קנולי הוא מאכל בצורת סירה עשוי מבצק פריך ומומלא בגבינת מסקרפונה מתוקה.

טיפים לנהיגה

סיציליה קשה מאוד לנהיגה. יש לנהוג בזהירות וסבלנות כי הנהגים לא מצייתים לחוקי התנועה. כמו כן, השילוט לא ברור, לא מדויק ולא נראה לעין. הרבה רחובות במרכזי הערים הם חד סטריים מה שמקשה על ההגעה ממקום למקום. מומלץ להיעזר במפות מדויקות ו-GPS. מומלץ להיעזר במקומיים (באיטלקית). הסיציליאניים אדיבים מאוד ותמיד מוכנים לעזור.

המלצה למלון בקטניה

Four Rooms - מלון משפחתי עם יחס חם בעיצוב שנות השבעים, חלק מהחדרים עם מקלחת במסדרון, ארוחת בוקר מעבר לקונטיננטלית: דגני בוקר, גבעי אשל, מיץ סחוט טרי, מחיר לחדר ללילה (היינו לילה אחד): 76 €.

יום שני – הר אתנה, טאורמינה ונסיעה לסירקוזה

הכביש שמקיף את האתנה הוא יפיפה (כביש ירוק במפה) ומומלץ להקיף את ההר בנסיעה באוטו. ביציאה מהחנייה יש מכתש של לועות עתיקים שאינן פעילים כרגע. מאוד יפה. עלייה לרכבל: כניסה 24 יורו לאדם. משך העלייה ברכבל לפסגה של אתנה כרבע שעה. למעלה, יש סיורי גיפים שיביאו אותכם ללוע הפעיל. בנוסף, ישנם גם מסלולי הליכה אך חובה לקחת מדריך. אסור להסתובב לבד. לצערי, בגלל שירד שלג לילה לפני, הפעילויות בוטלו ולא יכולנו למצות את האפשרויות. הר אתנה מאוד מרשים והטיפוס עליו מלווה בתחושות פחד שכן מדובר בהר געש פעיל, מה שהופך את החוויה להרפתקנית. מומלץ (יחד עם טיול ג'יפים ללוע הפעיל)!

סיציליה - הר אתנה

משם נסענו לטאורמינה, עיירת תיירות מטופחת מאוד המיועדת לנופש תיירותי. טאורמינה בנויה על צוק ונוסעים אליה דרך כביש מתפתל עם נוף מדהים. העיר שזורה בחנויות לתיירים של קרמיקה יפייפיה, מרציפן וגלידה סיציליאנית. בסוף הכביש הראשי נמצאת מרפסת תצפית מרהיבה עם כנסייה ברוקית לפניה. זו עיר אידיאלית לקניות ולמזכרות אבל המחירים גבוהים. היה שם את מבחר הקרמיקה הגדול ביותר שנתקלנו בו. כדאי בטאורמינה לטייל בעיר ופשוט לספוג אווירה. מומלץ!

משם יצאנו לנסיעה של שעתיים ורבע לכיוון סירקוזה.

המלצה למלון בסירקוזה

מלון משפחתי Aldebaran הנמצא דקה מהכביש המהיר שמוביל לסירקוזה - כרבע שעה נסיעה לעיר, המקום מוקף שדות, החדרים חדשים ונקיים, מחיר לחדר ללילה (היינו שני לילות): 60 €.

יום שלישי – סיור בסירקוזה, האי אורת'ג'יה ונוטו

ביקרנו באי אורתג'יה ששם מרוכזים חלק גדול מאתרים שכדאי לראות מהתקופה שהעיר סרקוזה הייתה עיר שלטת בתקופה העתיקה. טיילנו באיזור של הנמל. ביקרנו בתאטרון היווני שחצוב בסלע מדרון ההר. לא רחוק משם, ביקרנו במערות שנחצבו כתוצאה מבניית התאטרון. נסענו לנוטו וטיילנו בעיר העתיקה שבנויה על מדרון תלול עם סמטאות מתפתלות. ישנה כנסייה ברוקית בכיכר המרכזית מול ארמון בית העירייה. ערים כמו נוטו אלה ערים עם כבישים צרים מאוד. לרכב גדול קשה להתנהל ועוד תמצאו את עצמכם נתקעים ונאלצים לעשות רברסים ארוכים (או לחילופין נוסעים ברחוב אין-כניסה בלית ברירה). אבל זו חלק מהחוויה.

יום רביעי - קלטג'רונה-עיר הקרמיקה, פייצה ארמרינה, וילה קאזאלה

סיציליה - קלטג'רונהביקרנו בעיר הקרמיקה הידועה של סיציליה. החננו את האוטו למטה במדרון וטיפסנו כלפי מעלה לכיוון מרכז העיר והכנסייה. לאורך הכבישים לכיכר המרכזית, ישנם בתי מלאכה שמראים את תהליך העבודה של הקרמיקה. כדאי להיכנס ולראות. בכיכר המרכזית אפשר לבקר בקתדרלה. בהמשך נמצא גרם מדרגות תלול שמוביל לכנסייה אחרת ובו כל מדרגה מעוצבת בקרמיקה שונה. במעלה המדרגות יש נקודת תצפית נהדרת של כל העיירה. באחת המסעדות המקומיות, אכלנו מאכל סיצילאני בשם ארנצ'יני, קציצת אורז מטוגנת במילויים שונים: בצורת חרוט במילוי בשר טחון, בצורת כדור במילוי חצילים או בצורת מלבן במילוי תרד. היה מעדן.

אחד האתרים הפופולריים ביותר בסיציליה הוא וילה קזאלאה שנמצאת בפייצה ארמרינה. זו אחוזה רומית שנבנתה במאה הרביעית לספירה והייתה של בעל אדמות עשיר שבנה אותה משלושה חלקים: מרחצאות, חדרים ציבוריים לאירוח וחדרים פרטיים למשפחה. בעקבות שטפון, כוסתה חלק מהוילה בסחף של בוץ והיא נשכחה. במאה התשע עשרה, נתגלו במקום רצפות פסיפס מרהיבות שנשתמרו היטב בגלל הסחף שכיסה את המקום. כיום, גוגות זכוכית מכסים את הוילה ושבילים אוויריים מאפשרים לתיירים לסייר ולהביט בפסיפסים מבלי להזיק להם. מומלץ!

המלצה למלון באגריג'נטו

וילה סן מרקו קומפלקס בתים באמצע השדות בתוך העמק שמשקיף על מתחם המקדשים. הבית הראשי הוא בן 150 שנה ולכל המתחם יש נופך עתיק ואותנטי. הכניסה למקום היא בדרך עפר לא סלולה. מבחינת המיקום, נסיעה של שתי דקות ומגיעים למקדשים. ארוחת הבוקר של דליקטסים מקומיים מוגשת בחוץ מול הנוף הנשקף. המשפחה חביבה מאוד, המקום מרשים, מטופח ונקי, החדרים מוצעים עם כל התוספות (שמפו, מייבש שיער, סכיני גילוח, וכו) וברמה גבוהה מאוד יחסית למלונות מהסוג הזה ובמחיר הזה. מחיר חדר ללילה (היינו לילה אחד): 70 €. מומלץ!

יום חמישי – אגריג'נטו-עמק המקדשים, טרפני ואריצ'ה

עם בוקר, יצאנו לביקור בעמק המקדשים שהוא מתחם של מקדשים יווניים מהתקופה העתיקה. אחד המקדשים שמור במצב כמעט שלם, אפילו יותר מהפרתנון באקרופוליס של אתונה. במהלך הביקור, מטפסים אל המקדשים במערכת של מדרגות, כך שהמקדשים נמצאים בשיא הגובה של הרכס ונראים על רקע השמיים, מה שנותן להם נופך אלוהי ומרשים.

עם הצהריים, יצאנו מאגריג'נטו לכיוון החוף המערבי של סיציליה. לקראת טרפני, מתחילים לראות את בריכות המלח לאורך החוף. זהו איזור שלם שהוא שרשרת של בריכות שבתוכן מאיידים מים על מנת לאסוף אתמלח. ניתן לראות בריכות בשלבים שונים של אידוי. איזור מאוד יפה במיוחד לקראת השקיעה כאשר השמש משתקפת במאות הבריכות המבריקות. עשינו סיור קצר בעיר טרפני, עיר עם ארכיטקטורה מעניינת. לאחר מכן, נסענו במעלה הכביש לכיוון אריצ'ה ונגלה נוף מרהיב של האזור. באריצ'ה, עיירה מתקופת ימי הביינים, נכנסנו לקתדרלה של אריצ'ה, כנסייה מרשימה מימי הביניים בעירוב סגנונות נורמני וערבי. במעלה הרחוב נמצאת עושת המרצפנים הטובה בסיציליה, גברת מריה גרמטיקו. היא משמרת באפייה שלה את המסורת של הנזירות ממנזר סנט קרלו. מומלץ להיכנס ולטעום. ישנם מעדניות נוספות בהמשך הרחוב שמוכרות מהמיטב של המטבח הסיציליאני: רטבים וממרחים, ליקרים, שמנים, יינות, עוגיות. לא זול אבל מפתה מאוד. בקצה העלייה מגיעים לכנסייה נוספת, ועוד קצת בהמשך העלייה נמצאת מצודת אריצ'ה. משם צופים לכל העמק לנוף משגע. מומלץ!

סיציליה - מצודת אריצ'ה

מלון במונריאל

B&B Casa Rossa מלון משפחתי במונריאל שבנוי כקומפלקס חדרים נקיים ומשופצים, המיקום שלו מעולה: כשתי דקות נסיעה מהכנסייה של מונריאל, ישנה פיצרייה מצוינת ממש ממול, אבל השירות לא קיים (איחור בארוחת בוקר, לא החליפו מגבות, וכו). מחיר חדר ללילה (היינו שלושה לילות): 80 €.

יום שישי – מונריאל וסגסטה

סיציליה - קתדרלת מונריאלעם בוקר, נסענו לקתדרלת מונריאל. יש חנייה מסודרת בתשלום מתחת לקתדרלה ומשם מטפסים במדרגות עד לקתדרלה. מומלץ קודם להקיף את המבנה ולהגיע לצד של האבסיס, שזה הצד המזרחי של הקתדרלה. בצד האחורי זה ישנה עבודת בנייה יפיפיה המשלבת בין הסגנון הערבי עם הסגנון האירופאי. בפנים, קירות הקדרלה מעוטרים בפסיפסים מוזהבים בנושאי הברית הישנה והחדשה. קתדרלה עוצרת נשימה. עם היציאה מהכנסייה יש לפנות שמאלה, שם יש אפשרות לבקר בקלויסטר של הכנסייה (קלויסטר זו חצר פתוחה מוקפת עמודים). מומלץ!

לפני הביקור בסגסטה, נדמה כי אנו עומדים לבקר בעוד מקדש יווני שכמותו ראינו כבר, אך עם הגענו לסגסטה נגלה לפנינו עמק של טבע בתולי שבמרכזו המקדש הלבן. מקום קסום. נכבשנו באווירה ובהוד של המקום. ישנם שני מקומות לראות באתר הזה: מקדש סגסטה ותאטרון. אוטובוס של האתר (יוצא כל 20 דקות לערך) לוקח מבקרים לשרידי האגורה של העיר היוונית סגסטה ובשיפולי הגבעה מסתתר תאטרון יווני עם נוף מרהיב. בחזור, כשהאוטובוס מתפתל בגבעות ומאפשר צפייה פנורמית של האיזור, המקדש נגלה בכל תפארתו. מומלץ!

סיציליה - סגסטה

יום שביעי – פלרמו וצ'יפלו

בפלרמו נמצאת קפלה קפוצ'ין. זהו מקום קבורה מהמאה ה-16 ששייך למנזר, אך נקברו שם גם אנשי אצולה. בקטקומבות של הקפלה, האנשים המתים, חלקם חנוטים חלקם שלדים, שוכבים או עומדים בגומחות לאורך מסדרונות ואולמות בלבוש אותנטי של התקופה. בתחילת המאה ה-20, אסרו להמשיך לקבור כך ולכן המקום אינו משמש יותר מקום קבורה. אותי ריתק לראות את הבגדים האותנטיים ולחוות את התחושה של חזרה בזמן כאילו למאה הקודמת. היה מעניין לראות את התייחסות השונה של הנצרות למוות, המאפשרת להראות שלדים חשופים וכדומה. יש אנשים שאולי יתקשו לבקר המקום כזה. מומלץ, אבל לא לבעלי קיבה רגישה!
 

טיפ

בפלרמו, עדיף להשאיר את הרכב בחניון מוסדר ולהתנייד ברגל במרכז העיר כי ישנם קשיים רבים במציאת חנייה.

סיציליה - ארמון פלרמומהקטקומבות, ניתן להגיע לארמון פלרמו ברגל. לא ניתן לבקר בארמון פלרמו באופן עצמאי והם מציעים סיורים מוסדרים בשפות שונות. הארמון משקף את ההיסטוריה של סיציליה. הוא יושב על שרידים יוונים-רומים מהעת העתיקה, חלק המבנה הוא מהתקופה הערבית שהייתה תקופת הזוהר של פלרמו, הקפלה והפסיפסים הנוצריים הם מתקופת ימי הביניים וחלק מהחדרים מהתקופה המודרנית. חלק מהקירות סדוקים בשל רעידות אדמה. הביקור מעורר התפעלות, לפחות בשבילי, בגלל שילוב הסגנונות המרתק הזה, הביטוי של אלפיים שנות היסטוריה דרך הבנייה והמצב הפיזי של המבנה. מומלץ!

לאחר סיור רגלי במרכז העיר פלרמו, נסענו לצ'יפלו. צ'יפלו היא עיירת חוף עם, איך לא, עוד כנסייה במרכז. עיר ימי ביינים עם נוף יפה. נחמד לעשות שם סיור קצר.

יום שמיני – נהר אל קנטרה ונסיעה חזרה לקטניה

לאחר נסיעה ארוכה, חזרנו בחזרה לחוף המזרחי של סיציליה, וליתר דיוק, למרגלות האתנה, שם נמצא נהר אל קנטרה. באתר של נהר אל קנטרה, יש אפשרות לעשות מסלול קצר, כלומר לרדת במדרגות לגדות הנהר באופן עצמאי. ויש אפשרות לקחת סיור רגלי בליווי מדריך בגנים שנמצאים בסביבה כאשר קטע מן המסלול עושים דרך הליכה בתוך הנהר. במהלך הסיור כל מבקר מקבל אוורול גומי (כמו של דייגים) המאפשר כניסה למים ללא הרטבות. מומלץ!

לסיכום

סיציליה מאוד מיוחדת. יש לה צביון מיוחד המבדיל אותה מאיטליה, מיזוג בין תרבות איטלקית-נוצרית וערבית. סיציליה היא חגיגה לאוהבי האמנות והארכיטקטורה כי יש בה מגוון אדיר של אתרים וסגנונות. כמו כן, היא חגיגה לאוהבי אוכל.

מאמרים נוספים

עודכן לאחרונה ( רביעי, 21 מאי 2008 09:14 )

זכויות יוצרים © 2008-2011 נילי ברק ~ טיולים באמנות ואמנות הטיולים ~ הרצאות וייעוץ. כל הזכויות שמורות 
| XHTML | CSS | מפת אתר | Stephen Schwartz | פצעי לחץ וסכרת | דלקת פרקים | מזכירה רפואית | טאי צ'י | צ'י קונג | דולה | משרד עורכי דין